Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuality

Příspěvky

Velikonoce

16. 3. 2016

Jaro ťuká na dveře a s ním přicházejí i svátky jaraVýsledek obrázku pro obrázek velikonoce

VELIKONOCE.

Všichni se těšíme na sluníčko a koledu. I když za okny ještě

stále panuje paní zima, u nás ve škole to už voní jarem.

Od pondělí si zdobíme školu výrobky, které jsou zaměřené  

na jaro a Velikonoce.

V pátek 18. 3. 2016 vyneseme a spálíme Morenu a tím z naší

obce definitivně vyženeme zimu.

V dalším týdnu se budeme věnovat tradicím, které jsou spojeny s Velikonocemi.

 

Svatý týden začíná Květnou nedělí.

Modré pondělí: Na Modré pondělí dětem a studentům začínaly jarní prázdniny.

Šedivé úterý: V tento den hospodyně uklízely a vymetaly pavučiny.

Škaredá středa:  V tento den se nemá podle lidové pověry nikdo škaredit, protože by mu to mohlo vydržet každou středu v roce.

Zelený čtvrtek: Tento den byl dnem odpuštění. Na Zelený čtvrtek utichaly zvony - "odlétaly do Říma". Znovu se rozeznívaly na Bílou sobotu. Místo zvonů se však ozývaly ve vsích dřevěné řehtačky a klapačky - "klapání", scházeli se v odpoledních hodinách chlapci a dívky a říkali říkanky o Jidášovi.  

Velký pátek: Toto byl den hlubokého smutku a dodržoval se přísný půst - na památku ukřižovaného Ježíše Krista. Nemělo se pracovat na polích (hýbat se zemí), nemělo se prát prádlo. Přesto symbolem Velkého pátku byla voda - tou se lidé omývali pro zdraví, vykrápěl se chlév a omývala zvířata. Také se tento den děly zázraky - zem se otevírala, aby ukázala své poklady.

Bílá sobota: Ještě před východem slunce se muselo uklidit, vybílit stavení, vymetalo se novým koštětem. Pekly se mazance, beránci a také chléb. Vše se chystalo na Boží hod velikonoční. Chlapci pletli pomlázky z vrbových proutků, vázali se březové větvičky a zdobila se vajíčka.

Boží hod velikonoční: Ze soboty na neděli došlo ke zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Noc byla označována za "velkou" - a odtud název Velikonoce. V neděli se také začala jíst tradiční velikonoční jídla - vejce, mazanec, beránek, víno a chleba - vždy od ranní mše posvěcená.

Velikonoční pondělí: Tomuto dni se také říkalo Červené pondělí. Brzy ráno vycházeli chlapci - koledníci s pomlázkami šlehat děvčata, aby z nich vyhnali nemoci a lenost. Dostávali od děvčat malovaná vajíčka a cukroví.

 

Plavání

19. 2. 2016

Včera po cestě do bazénu jsme se na chvilku zastavili u potoka a pozorovali kachny. Hned jsme si zopakovali, proč je kačer krásně zbarvený a kačena má převážně hnědou barvu. Dokonce nám i jeden z kačerů ukázal, jak si umí pěkně sednout na utíkající potok.

 

ÚNOROVÁ ČTENÁŘSKÁ DÍLNA

11. 2. 2016

I v druhém pololetí pokračujeme v projektu ČTENÁŘSKÁ DÍLNA. Čteme si z knihy od Josefa Koláře Z deníku kocoura Modroočka. Žáky kniha velice zaujala a každou středu se těší na nové příběhy o malém kocourkovi. Na závěr si s chutí vyplní pracovní list.Někdy to není snadné, ale na konec se vždy domluví na správném řešení.

 

MASOPUST - PROJEKTOVÝ TÝDEN

11. 2. 2016

Od pondělí 8. února probíhal v naší škole projektový týden pod názvem Masopust.

První den se děti seznámily s historií, naučily se básničku Masopustní veselice a

vyrobily si hlavu klauna. V dalších dnech malovaly šašky a vyrobily si

čepice a škrabošky. V pátek na ně čekají masopustní hrátky. 

 

 

 

ZÁPIS DO PRVNÍ TŘÍDY

3. 2. 2016

V úterý 2. 2. 2016 na naší škole proběhl zápis do první třídy. Zapsat se přišli čtyři budoucí prvňáčci. Dětem v dobře známém prostředí nedělalo problém odpovídat na otázky týkající se matematických představ, barev či rozeznávání ovoce a zeleniny. S chutí vypracovaly zadané úkoly a přednesly básničku. Za odměnu dostaly upomínkový list na pro ně velmi významný den.

 

VYSVĚDČENÍ

31. 1. 2016

29.LEDNA 2016

Ve čtvrtek 29. ledna obdrželi naši žáci vysvědčení za první pololetí. Nejlepší žákyně Taťána Siváková získala za pěkné známky panenku Barbie. I ostatní žáčci se snažili, ale nejlepší může být pouze jeden. Věřím, že ostatní se pokusí své známky ve druhém pololetí  vylepšit, protože nejlepšího žáka čeká na konci roku jízdní kolo, které mu bude darovat pana starosta.            

V tento  významný den se děti neučily. Celé dopoledne si zopakovaly své znalosti formou didaktických her.

 
 
Celý příspěvek | Rubrika: Aktuality | Fotografie: VYSVĚDČENÍ

ČTENÁŘSKÁ DÍLNA - 100 KNIH

25. 1. 2016

Výzva 56

Naše škola v letošním školním roce získala dotace z EU na zakoupení 100 knih.Cílem čtenářské dílny je zkvalitnění čtenářské gramotnosti. Žáci mají o nové knihy velký zájem. Starší s v nich rádi čtou a mladší zase prohlíží obrázky.Všichni se těšíme na společné čtení ve ČTENÁŘSKÉ DÍLNĚ.

img_20160125_145135.jpg

   

 

CO MÁ UMĚT PŘEDŠKOLÁK K ZÁPISU DO PRVNÍ TŘÍDY:

24. 1. 2016

 

Projektové vyučování - Sv. Václav

20. 9. 2015

Ve středu 23.9.2015 proběhne celodenní projekt Sv. Václav. Děti ze ZŠ se budou seznamovat s historií a s postavou sv. Václava a vysvětlovat si význam svátku dne 28.9. 

 

ČTENÁŘSKÁ DÍLNA

19. 9. 2015

Škola momentálně zahajuje nový celoroční projekt, jehož cílem je především vzbudit u dětí zájem o knihy a četbu. Projekt bude probíhat jednou týdně během hodiny českého jazyka. Každé z dětí si do školy přinese vlastní knihu z domova dle svého výběru a během čtenářské dílny si ji bude číst na klidném pohodlném místě ve třídě, kde se bude cítit dobře bez vyrušování ostatních žáků. Děti se budou učit o knize debatovat, vyprávět její děj formou zápisků a referátů a povedou si podrobný seznam svých přečtených knih.